کتاب پاره نوشته های پیشاسقراطی

اثر دانیل دبلیو. گراهام از انتشارات امیرکبیر - مترجم: بهناز دهکردی-داستان فلسفی

این کتاب اثر دانیل دبلیو گراهام است که نسخه انگلیسی آن در سال ۲۰۱۰ توسط انتشارات کمبریج منتشر شده است. گراهام در این اثر آرا و نظریات فلاسفه پیش از سقراط را مرور و بررسی کرده است. پیشاسقراطیان اصطلاحی است که محققان آلمانی قرن نوزده و آغاز قرن بیستم برای اشاره به دوران پیش از سقراط (۴۶۰ تا ۳۹۹ پیش از میلاد) به کار می‌بردند. فیلسوفان پیشاسقراطی نخستین کسانی بودند که نظریات کیهان شناسانه‌ای را پروراندند که پیداش جهان و موجودات آن را توصیف می‌کرد. آنها این عادت را پایه گذاشتند که بشر به جای تبیین دینی پدیده‌ها به دنبال تبیین‌های علمی باشد.

دانیل دبلیو گراهام فارغ‌التحصیل فلسفه از دانشگاه بریگهام‌یانگ در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس است. دکتری را هم از دانشگاه تگزاس اوستین دریافت کرده. انتشارات کمبریج در سال ۲۰۱۰ کتاب متون فلسفه متقدم یونان را به کوشش گراهام چاپ کرد. این کتاب شامل دو جلد است. جلد نخست تحت عنوان کیهان‌شناسان و هستی‌شناسان و جلد دوم هم شامل سوفیسم و پیوست است. البته این اثر گراهام همه پیشاسقراطیان را در بر نگرفته است و او در مجموع دست به انتخاب در میان این دسته از فیلسوفان زده است. این اثر را می‌توان ترجمه‌ای روزآمد از پاره نوشته‌های پیشاسقراطی گراهام دیلس دانست. این اثر توسط بهناز دهکری فارغ‌التحصیل دکتری فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی تهران به فارسی برگردانده شده است.

دانیل دبلیو گراهام در بخش‌هایی از متنی که به عنوان پیش‌درآمد برای ترجمه فارسی کتاب نوشته آورده است: «از شنیدن ترجمه فارسی کتاب مرجع من خشنود شدم. این کتاب ثمره سال‌ها پژوهش و کشمکش روی متونی است که در این کتاب آمده‌اند. از دهکردی برای کار دشوار ترجمه سپاسگزاری می‌کنم و برای گروه جدید خوانندگان و دانش پژوهان فلسفه کهن آرزوی کامیابی دارم.»


خرید کتاب پاره نوشته های پیشاسقراطی
جستجوی کتاب پاره نوشته های پیشاسقراطی در گودریدز

معرفی کتاب پاره نوشته های پیشاسقراطی از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب پاره نوشته های پیشاسقراطی


 کتاب سفر به دیگر سو
 کتاب تسلی ناپذیر
 کتاب دست نوشته های آکرا
 کتاب همزاد
 کتاب پاره نوشته های پیشاسقراطی
 کتاب جزء از کل