معرفی کتاب زوربای یونانی

اثر نیکوس کازانتزاکیس از انتشارات نگاه - مترجم: محمود مصاحب-داستان فلسفی

این مبارزه بین زیبایی شناختی و عقلانی، زندگی درونی و زندگی ذهن است. رمان کلاسیک Zorba یونانی داستان دو مرد، دوستی باور نکردنی آنها و اهمیت زندگی به طور کامل است. زوربا، یک مرد کارگر یونانی، شخصیت بزرگتر از زندگی است، پر انرژی و غیر قابل پیش بینی است. او با رابرت نامعلوم به کرت به کار در معادن سنگ قبر راوی می پردازد و این جفت یک رابطه منحصر به فرد را ایجاد می کند. دو نفر نمی توانند بیشتر از هم جدا شوند: روایتگر مغزی، متوسط و محفوظ است؛ Zorba بی حد و حصر است، روحیه، و فراتر از قواعد تمایل. در طول سفر خود، او بزرگترین دوست و الهام بخش راوی می شود و به او کمک می کند تا از شادی زندگی لذت ببرید.


خرید کتاب زوربای یونانی
جستجوی کتاب زوربای یونانی در گودریدز

معرفی کتاب زوربای یونانی از نگاه کاربران
با اینکه به خاطر تعطیلات خوندن این کتاب زیاد طول کشید ولی برای من تازگیشو از دست نداد .
اگرچه با تمام نظرات و کارهای زوربا موافق نبودم ولی مطمئنم در بعضی از لحظات زندگیم زوربا و اربابش رو به یاد خواهم آورد و همین برای من کافیست .

مشاهده لینک اصلی
اگه این کتاب تا این حد سرشار از مردسالاری و زن ستیزی نبود ،به بهترین کتاب هایی که خوندم تبدیل می شد.اما تبعیض جنسیتی به قدری زیاده که زن به عنوان انسان مستقل و آزاد و دارای اراده به حساب نمیاد،و جنس ضعیفیه که نیازمند یاری مردهاست.
از این جنبه ی کتاب که بگذریم؛به نظرم این رباعی خیام خیلی جامع و کامل عقاید زوربا شرح میده:
@این قافله عمر عجب می گذرد
دریاب دمی که از طرب می گذرد
ساقی غم فردای حریفان چه خوری
پیش آر پیاله را که شب می گذرد@
زوربا تصویر مردیه که همیشه تو ذهنم می مونه هر چند که مثل راوی،نتونست من و عقایدمو کاملا دگرگون کنه.

مشاهده لینک اصلی
دوست داشتم مضامینی که مطرح کرده بود. فلسفه‌هایی که دنبال می‌کرد و سیری که داشت، پایان‌بندی معرکه و طنز ناب و دوست‌داشتنی‌ش که می‌موندی تعجب کنی یا بخندی. یه‌جاهایی‌ش واقعاً قهقهه می‌زدم. ولی زوربا و خط مشی زوربا و کلاً قالب اپیکوری ِ زوربای یونانی، بی‌اندازه اغراق‌گونه بود. تا یه‌حدی آدم می‌تونه ارتباط بگیره. تا یه‌حد دوستش داشتم. ولی این‌همه مبانی فلسفی خوبی مطرح شدن و رها شدن و بازم تم بوالهوسی‌های زوربا رو گرفتن. و من مقداری فمنیستم، هیچ‌خوشم نمی‌اومد از نگاهی که به‌زن داشت، کارهایی که با زنا می‌کرد و عقایدی که در موردشون داشت. و شاید من دارم مبالغه می‌کنم. اما باور کنین این‌قــــد این‌چیزا تکرار شدن، این‌قــــد دنبال شدن، این‌قــــد همه توصیفا حتی از دار و درخت و دریا شهوانی و جسمانی بودن که واقعاً حس می‌کردم نویسنده می‌خواد قبح اینا رو بریزه و در مخاطب نهادینه‌شون کنه. زوربای یونانی طنز فوق‌العاده‌ای داشت و برخی جملات و دیالوگ‌های محشر که حیف کتاب امانت ِ کتابخونه بود و زیرشون خط نکشیدم. اما، خیلی خط مشی‌هاشو درک نکردم، ارتباط نگرفتم و نپسندیدم.

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب زوربای یونانی


#ادبیات اقتباسی - #ادبیات داستانی - #داستان فلسفی - #ادبیات کلاسیک - #دهه 1940 میلادی - #برترین کتاب های تاریخ انجمن کتاب نروژ - #ادبیات یونان -
#انتشارات نگاه - #نیکوس کازانتزاکیس - #محمود مصاحب
کتاب های مرتبط با - کتاب زوربای یونانی


 کتاب دم را دریاب
 کتاب گدا
 کتاب داستان های کوتاه کافکا
 کتاب جزء از کل
 کتاب شوخی
 کتاب کوه جادو