کتاب ترجیح می دهم که نه

اثر هرمان ملویل از انتشارات کتاب نشر نیکا - مترجم: پویا رفویی-داستان فلسفی

کتاب «ترجیح می‌دهم که نه» کتابی است که به کوشش پویا رفویی در سال ۱۳۹۰ منتشر شده است و دربردارندۀ داستان «بارتلبی محرر» و سه جستار فلسفی دربارۀ آن است.

ژیل دلوز، فیلسوف فرانسوی در یکی از آخرین مقاله‌های خود، با عنوان «بارتلبی، یا یک فرمول» به این داستان هرمان ملویل پرداخته است که با ترجمۀ شهریار وقفی پور در کتاب منتشر شده است.

امیر احمدی آریان نیز مقاله‌ای از «ژاک رانسیر» با عنوان «دلوز، بارتلبی و فرمول» ادبی را ترجمه کرده است که در آن به بررسی و تشریح بیشتر نظر دلوز دربارۀ این داستان پرداخته است.

مقالۀ سوم این کتاب، «بارتلبی، یا در باب حدوث» است که در آن جورجو آگامبن وجوه دیگری از این داستان را بررسی کرده است که با ترجمۀ امید مهرگان و پویا رفویی در کتاب «ترجیح می‌دهم که نه» منتشر شده است.

«بارتلبی محرر» را می‌توان داستان مردی دانست که می‌تواند به‌راحتی و با خونسردی «نه» بگوید. او فردی است که برای کار تحریر یا رونویسی در یک دفتر ثبت اسناد استخدام شده است و رفتاری متفاوت و خاص دارد. او در برابر بسیاری از درخواست‌هایی که از او می‌شود تنها یک پاسخ دارد: «ترجیح می‌دهم که نکنم.»

پیش از انتشار این کتاب، داستان «بارتلبی محرر» در سال ۱۳۷۶ در جلد سوم از مجموعۀ «داستان و نقد داستان» گزیده و ترجمۀ احمد گلشیری به همراه نقدی از لاینل تریلینگ منتشر شده بود و در کتاب «ترجیح می‌دهم که نه» پیش از این سه نقد، داستان «بارتلبی محرر» با ترجمۀ کاوه میرعباسی منتشر شده است.


خرید کتاب ترجیح می دهم که نه
جستجوی کتاب ترجیح می دهم که نه در گودریدز

معرفی کتاب ترجیح می دهم که نه از نگاه کاربران


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی


مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب ترجیح می دهم که نه


 کتاب ساده دل
 کتاب جشن بی معنایی
 کتاب کاندید یا خوش باوری
 کتاب کوتوله
 کتاب جاودانگی
 کتاب ماهی در آب