معرفی کتاب اسطوره سیزیف

اثر آلبر کامو از انتشارات نیلوفر - مترجم: مهستی بحرینی-داستان فلسفی

اسطوره ی سیزیف پژوهشی فلسفی است که آلبرکامو، نویسنده و اندیشمند فرانسوی، در 1942 منتشر کرد. رمان مشهور او، بیگانه، نیز در همین سال انتشار یافت. این دو اثر، از نظر درون مایه، بسیار به یکدیگر نزدیکند هر چند شکلی متفاوت دارند،
یکی جستار است و دیگری رمان. کامو سپس در سال 1951 با نوشتن عصیانگر به این مبحث گسترش بیشتری داد و آن را کامل کرد.به نظر او، عصیان از آن رو که خرد آدمی را به ستیز با پوچی وا می دارد، بدان بعدی واقعی می بخشد و بنابراین، می تواند راه حلی برای پوچی باشد. کامو در جایی، درباره ی مجموعه ی آثار خود و اندیشه ای که در آن ها دنبال کرده است ، چنین توضیح می دهد : « نخست می خواستم انکار را بیان کنم و آن را در سه قالب نشان دادم . به صورت رمان : بیگانه،
به شکل نمایشنامه : کالیگولا و سوء تفاهم، و در قالب ایدئولوژی : سیزیف. همچنین برای اندیشه ی ایجابی، سه قالب در نظر گرفتم. رمان : طاعون ، نمایشنامه : شهر بندان و راستان، ایدئولوزی : عصیانگر. دسته ی سومی را نیز با درون مایه ی «عشق » پیش بینی کرده بودم.
سخن کامو، چه در بیگانه و چه در اسطوره ی سیزیف، این است که « پوچی در اصل ، چیزی جز جدایی نیست و آن نه از وجود آدمی سرچشمه می گیرد و نه از جهان . پوچی زاده ی برخورد این دو با هم است » .


خرید کتاب اسطوره سیزیف
جستجوی کتاب اسطوره سیزیف در گودریدز

معرفی کتاب اسطوره سیزیف از نگاه کاربران

سيزيف از طرف خدايان يونانى محكوم مى شود تا سنگ بزرگ و گردى را بالاى قله كوهى ببرد. هر بار اين سنگ از سراشيبى طرف ديگر قله دوباره به پايين مى غلتد و اين كار تا ابد تكرار مى شود.

در افسانه سيزيف کامو به تحليل و نقد مفهوم پوچى پرداخته و زواياى پنهان آن را آشكار مى كند.
از نظر كامو پوچى مفهومى نيست كه آدمى را از پاى درآورد، بلكه مفهومى است كه مى توان به آن معنايى خاص داد. او معتقد است هر چند سيزيف دست به كار بيهوده اى مى زند اما ممكن است در روند بالا و پايين آمدن آن جسم گرد اتفاقى بيفتد كه به زندگى معنا بخشد.
كامو پيوسته در پى كسب معنا است، از نظر او «تنها يك مشكل به راستى جدى وجود دارد و آن هم خودكشى است.»
اما فارغ از اين جنبه شخصى، او عقيده ديگرى هم دارد و آن درگير شدن با محيط پيرامون به مثابه يك اعتراض و عصيان است.
اگر انسان پوچ به نتيجه برسد كه تمامى كردار آدميان در محيط پيرامون بى معنا است دست به اعتراض و عصيان مى زند،عصيانى كه در پناه پوچى به دست آمده است. انسان كامو انسانى نيست كه بعد از دريافت پوچ از زندگى دست به خودكشى بزند، بلكه دست به طغيان مى زند تا به محيط پيرامونى معنا بخشد و يا به عبارت ساده تر به معناباختگى خود معنا دهد. رويكرد كامو به اين مبحث رويكردى اجتماعى است (عصيان) نه فردى (خودكشى). اگر فرد به بى معنايى زندگى پى برد دست به كار شخصى نمى زند بلكه به تجزيه و تحليل آثار اجتماعى آن دست زده و بعد از درك فاجعه اى عميق تر (پوچى اجتماعى) دست به كار مى شود، براى معنا بخشيدن به معناباختگى.
كامو در افسانه سيزيف با هزار مثل وبند و تحليل مى خواهد اثبات كند كه جهان پوچ نمى تواند و نبايد انسان را به كارهاى احمقانه وادارد. در واقع اين تفكر (پوچ گرايى) مى تواند زاينده حركتى جدى در او باشد؛ حركتى كه در پى معنا است.از ديد كامو پوچى نقطه آغاز است نه پايان.


آنچه در همه آثار ادبی امری عادی به شمار می آید این است که در سرنوشت بشر، پوچی اساسی و در عین حال عظمتی ریشه دار وجود دارد. طبعاً این دو با یکدیگر همخوانی دارند.مشاهده لینک اصلی
کتاب به ظاهر ساده ولی در واقعیت عمیقی بود با ترجمه‌ی نه چندان روان، گاهی باید یه پاراگراف رو چند بار بخونی که متوجه بشی منظور چی بوده.
آلبر کامو تو این کتاب در مورد پوچی و زوایای مختلف پوچی مفصل صحبت کرده و تو هر بخش فرق استدلال‌های پوچی رو با مباحث زیر ربطش توضیح میده و بارها از نیچه و بعضی روایت‌های اسطوره‌ای در این رابطه کمک می‌گیره.

در بخش‌های اول پوچی به این صورت گفته میشه که « پوچی از مواجه‌ی ندای انسان با سکوت غیرمنطقی جهان زاده می‌شود » و کم کم که به جلوتر میره جزئیات دیگه‌ای از عوامل انسانیش و راه‌حل‌های کلی حرف میزنه مثل نا اُمیدی : « فاصله‌ی میان جهان آرزومند و جهانی که نومید می‌کند »
کامو اصرار داره که نشون بده هر کسی که تو زندگیش خیلی فکر میکنه قطعا به پوچی میرسه و اونجاست که باید تصمیم بگیره و داوری کنه در مورد عقایدش که نتایج تاثیرهای مختلفی رو زندگی شخص میزاره و تاکید میکنه خیلی ها به این دلیل به پوچی نمیرسن چون احساس عدم مسئولیت میکنن و خودشون رو در اختیار حرف های اثبات نشده‌ی مذاهب و حاکمان و مابقی قرار میدن.

« شکست های شخص، قضاوتی در باره ی اوضاع و احوال او نیست، بلکه درباره ی خود اوست »
در مورد چگونگی غلبه بر پوچی بیشتر سعی میکنه که انسان رو روی قطعیات راضی نگه داره درحالی که باور کنه هیچ چیز قطعی نیستی! در واقع میگه همه چیز پوچ هست و تعریف ما به اون‌ها جون میده و از پوچی درشون میاره
و در آخر به تلاش های فراوان شخص واسه پر کردن جاهای خالی سوال‌های لقب خوشبختی (شاید خوشبختی مصلحتی!) میده.

فصل آخر در مورد عقاید کافکا در این زمینه‌ست که پیشنهاد میدم اگه می‌خواید کتاب محاکمه و قصرش رو بخونید این فصل رو نخونید چون کل داستان رو لو میده و در مورد اول و آخر داستان حرف میزنه و پوچی رو در آثار کافکار نقد میکنه.


مشاهده لینک اصلی
باید بعد از 50 صفحه این کتاب را تکذیب کرد. من یک طرفدار بزرگ اگزیستانسیالیسم و ​​فلسفه هستم، اما این کتاب من را کاملا ناراضی نگذاشت. علاوه بر یک ایده واقعا مهم: که خودکشی تنها مشکل جدی فلسفی است، من واقعا فکر نمی کنم اسطوره سیزیف باید برای ارائه داشته باشد. آن را به عنوان خوانده شده بسیار سخت و یا فقط ساده غیبت لعنتی. من تمایل به گفتن این دوم است. به طور کلی، یک ناامیدی بزرگ.

مشاهده لینک اصلی
آلبر کامو زنده ماند! این کتاب تقریبا یک ماه من را کشت و نمی توانست در آن زمان کتاب های دیگری بخواند. من این کتاب را دوست دارم این باعث می شود تا مغز شما لرزش و تفکر زیادی داشته باشد. آنچه که من را متعجب می کند این است که آلبر کامو تنها زمانی 29 ساله است که \"اسطوره سیسیفوس @\" نوشته است. این باعث می شود من فکر می کنم که من واقعا نمی خوانم زمانی که سیزیف را بخوانم. او با استعداد و یا با استعداد و یا نویسنده نابغه بود. من اعتقاد دارم که او زندگی را زندگی می کند. او تشویق می کند که بیشتر بخواند، بیشتر بشناسد و بیشتر زندگی کند.

مشاهده لینک اصلی
این یک جزوه دو طرفه موز است و این یک جزوه موز است. این یک ایده خوب برای شکستن قانون و از بین بردن آسیب های ناشی از کامو است. در این راستا، کامو برای اولین بار به همان اندازه خوب نیست. . این محل کامو و همسرش در آن زندگی می کنند. نگاهی به برخی از بهترین لباس ها در جهان، یا @ شما برای پیوستن به @ خوش آمدید، یا به@@@@@ با تلفن سیسی فون آشنا شوید تا به شما کمک کند بیشتر از گوشی خود استفاده کنید. این قیمت براساس نوع اتهامات زیر است: کارت اعتباری و کارت اعتباری. \"غیر سیگاری و غیر سیگار کشیدن. کامو از کیفیت کامو و قیمت و کیفیت آن استقبال می کند. »‡ N تائه ° á» £ نانوگرم در هکتار »ج: khA¡c پچ»\u003e من phaº§n لا »\u003e N Y فأ triaº¿t TA ¢ ° Æ¡ng cA²n laº¡i، ã'ng چا» N قیمت مناسب است و قیمت با قیمت مطابقت دارد. قیمت قیمت، قیمت یا ارزش محصول است. به قیمت ارزان قیمت، کیفیت خوب، کیفیت خوب نگاه کنید. و اگر شما نیستید، پس شما آزاد نیستید. کامو با خوشحالی اعلام کرد که کمپانی کم هزینه، کم هزینه، n: قیمت بسیار بالا است. آیا می توانید به من بگویید چگونه کار می کند و همچنین چگونه کار می کند؟ \u003e\u003e و دیگر شما اینجا هستید: خانه | قیمت معقول است کامو نام کامو و نام الهه است. کامو افتخار می کند اعلام کند که به عنوان \" n ماهی برنده جایزه نوبل (سارتر) خیریه است. این یک ایده خوب است، تا زمانی که به نام و نام نگاه کنید. CA © NG یک A³ A'ia »ماجراجویی mA¬nh ژله» Ÿ ã'ng: baº¡n Ä'á »در هکتار £ ج Y مارس» Tìm Ä'á »لا © ج luA'n tranger ( La Peste، Les étes و Le malentendu. چه مدت طول خواهد کشید و چه مدت طول خواهد کشید؟

مشاهده لینک اصلی
با داشتن بحث های منظم فلسفی با یکی از دوستان من در کالج، او اغلب گفت که برخی از نظرات من توسط کامو پشتیبانی می شود، اگر چه نزدیک ترین من خواندید برخی از مقالات Sartre در مورد معنای زندگی در دبیرستان بود. با الهام از نقاشی که از سیزیف ساخته شده است، من بالاخره تصمیم گرفتم این مقاله را بخوانم. خواندن آسان نبود؛ با وجود خواندن آن نشستن با یک فرهنگ لغت در این نزدیکی هست که من می توانم در مورد تمام مفاهیم که برای من ناشناخته بود را بخوانم، احساس می کردم بسیاری از ماهیت آن را از دست داده ام. من بسیاری از جمله ها را یادآور شدم و یادداشت های بسیاری را به دست آوردم و در واقع یک پس زمینه قوی فلسفی از چیزی را که من تا به حال کمی فکر کرده بود را کشف کردم، اما هنوز نمی توانستم سیم @ conducting را پیدا کنم. منتظر بودم. خوشبختانه برای همه، تمام تلاشی که داشتم داشتم قرار دادن در خواندن آن پاداش بود؛ در انتهای نسخه کتاب من توضیح دایره المعارف تمام مقاله و موقعیت های تطبیقی ​​فیلسوفان مختلف که در طول کتاب ذکر شده بود وجود دارد. همانطور که بیشتر احکام را که خواندید و زمینه آنها را یاد می کردم، همه چیز را بسیار واضح تر کردم و تبدیل به یک تجربه عالی شدم، و در نهایت، نگاهی به جنبشی که کامو روی آن آشکار کرد، که قبلا نمی توانستم کاملا درک کنم. بنابراین، به هر کسی که همان معلولیت را پیدا می کند، توصیه می کنم این لایحه ی تحلیلی توسط Liselotte Richter را بخوانم (من سعی کردم آن را گوگل کنم اما به نظر می رسید همه نتایج در آلمان بود). من باید در آینده با توجه به این کشف دوباره آن را بخوانم!

مشاهده لینک اصلی
اگرچه زبان آن در زبان نسبتا ساده است، من فکر نمی کنم که به قدر کافی بالغ بشماریم که مقالات فلسفی را درک کنیم. من همه چیز را نمی دانستم، بنابراین من آن را فراموش نمی کنم.

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب اسطوره سیزیف


#ادبیات فرانسه - #جایزه نوبل ادبیات - #ادبیات داستانی - #داستان فلسفی - #ادبیات کلاسیک - #دهه 1940 میلادی - #پرفروش های ایران کتاب - #فلسفی -
#انتشارات نیلوفر - #آلبر کامو - #مهستی بحرینی
کتاب های مرتبط با - کتاب اسطوره سیزیف


 کتاب وقتی نیچه گریه کرد
 کتاب همزاد
 کتاب بار هستی
 کتاب قصه جزیره ناشناخته
 کتاب جزء از کل
 کتاب سرود مقدس